آیا با شماره های ۹۰۹ و دیگر شماره ه‌های ویژه شروع شده با ۹ تماس بگیریم؟

شما در خیابان به یک نفر می‌رسید و با او باب گفت و گو را باز می‌کنید. صحبت را می‌کشانید به نحوه قرائت حمد و سوره و به طرف می‌گویید که به او کمک می‌کنید قرائت حمد و سوره اش را درست کند. شما حدودا ۲۰ دقیقه با این آقا در خیابان هم مسیر و هم صحبت بوده‌اید. همینکه می‌آیید از هم جدا شوید و طرف از اینکه شما کمکش کرده اید حمد و سوره‌اش را تصحیح کند تشکر می‌کند شما دست او و در صورت لزوم یقه‌اش را می‌گیرید که آقا تشکر چیه؟ از زمان شروع صحبت با شما من تایمر گرفته ام و شده ۲۱ دقیقه. پس شما ۲۱ هزارتومان به من بدهکارید. یا پرداخت می‌کنید یا برویم کلانتری! حالا هرچه طرف بگوید پدرآمرزیده شما چرا از اول نگفتید که صحبت با شما دقیقه‌ای هزارتومان خرج دارد تا من راهم را بکشم و بروم و از خیر این کار خیر شما بگذرم فایده‌ای ندارد! حالا این شده عین حکایت ما با صدا و سیما!

اگر چه شماره های معروف به شماره های هوشمند که اغلب با ۹۰۹ شروع می‌شوند و دسترسی به انها هم فقط از طریق تلفنهای ثابت امکان پذیر است مقوله جدیدی در مخابرات نیستند ولی شیبی که برنامه‌های صدا و سیما اخیرا در تبلیغ این شماره ها در میان همه برنامه ها از برنامه های کودک گرفته تا برنامه های ورزشی و علی الخصوص این روزها برنامه های مرتبط با جام جهانی فوتبال در برزیل و حتی برنامه ها شبکه موقر و بدن تبلیغات آنچنانی مانند شبکه قران باعث انگشت به دهان ماندن انسان می شود.

چطور تلویزیون بچه ها را برای تصحیح قرائت حمد و سوره نماز تشویق به تماس با شماره ای از نوع ۹۰۹ می‌نماید درحالیکه نه در این تبلیغ و نه در هیچکدام از تبلیغات و زیرنویسهای بی حد و حصر این روزها در تشویق مردم به تماس با این شماره‌ها حتی یک حرف در باره هزینه بر بودن و مقدار هزینه این تماسها اطلاع رسانی نمی‌کند. آیا هیچ عقل سلیمی این کار را می‌تواند چیزی به غیر از کلاهبرداری بنامد؟ آیا ما می‌تواهنیم با بازی با احساسات دینی و یا سوار شدن بر احساسات کودکان و یا احساسات ورزشی جوانان و نوجوانان به هر قیمتی برای صدا و سیما و یا هر دکان تجاری دیگری درآمد کسب کنیم؟

از طرف دیگر چرا مخابرات به طور واضح در مورد امکان و نحوه قطع دسترسی به این شماره ها توسط مالکان خطوط ثابت اطلاع رسانی نمی‌کند؟ آیا هرکسی به هر نحوی به شماره های دگران دسترسی داشت مثلا در میهمانی یا غیره باید بتواند هزینه‌ای سنگین روی دست صاحب شماره بگذارد؟

البته  پلیس فتا در اطلاعیه ای قبلا  توضیح داده است که در استان تهران شماره هایی که با شش رقم ۹۰۹۲۳۰ آغاز می شوند مربوط به سرویس های هوشمند است و تماس با آنها هزینه ای معادل ۵ الی ۵۰۰ تومان در دقیقه است که در واقع همان حق الزحمه شرکتی است که خدمات را ارائه می دهند لذا از نظر مخابرات یک سرویس ویژه برای مشترکان بوده ولی شهروندان از نحوه استفاده و هزینه آن بی اطلاع هستند و لازم است در این خصوص از طریق رسانه های عمومی اطلاع رسانی شود. پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات ناجا در پایان تاکید کرده است: از نظر قانونی دلیلی بر کلاهبرداری یا تخلف مشترکین این گونه شماره ها وجود ندارد.

مشخص نیست پلیس فتا برچه اساسی این اعمال را بلا اشکال دانسته است. همچنین آن طور که در واقع رخ می دهد با هزینه دقیقه ای ۵ الی ۵۰۰ تومان تفاوت دارد و ظاهرا حد و حساب قانونی برای سقف هزینه هر دقیقه نه مشخص شده و نه به اطلاع تماس گیرندگان می‌رسد. البته این حرف درست است که صرف ایجاد خدمات ویژه و هزینه بردار خلاف نیست. آنچه در اینجا خلاف است و از نظر شرعی هم مشکل دارد معامله مجهول است. در اسلام برای شرعی بودن معامله باید مبلغ مورد معامله مشخص باشد و نمی‌توان معامله ای انجام داد بدون آنکه قیمت آن یا نحوه محاسبه هزینه خدمات و کار مشخص شده باشد. این نوع خدمات در بسیاری از کشورهای جهان وجود دارد. ولی هم در تبلیغ و هم در هنگام برقراری تماس قبل از اینکه زمان مکالمه حساب شود کاربر در جریان نحوه و مبلغ هزینه در صورت ادامه مکالمه قرار می‌گیرد. همچنین صاحبان خطوط تلفن می‌توانند با یک تماس تماس با این نوع شماره ها را قطع یا محدود به استفاده از یک رمز کنند.

در این رابطه استفتایی از محضر امام خامنه ای شده که مشخص نیست چرا صدا و سیما و دیگر سایتهای خبری در مورد آن سکوت پیشه کرده اند:

سوال: با سلام / مدتی است مسابقاتی توسط ارگانهای فرهنگی کشور برگزار میشود که فرد طی تماس با شماره تلفن مخصوصی به سوالاتی ضبط شده پاسخ میدهد و مسابقه تا زمانی که فرد آماده پاسخ دادن است ادامه پیدا میکند و به ازای هر دقیقه شرکت در این مسابقه مبلغ ۱۰۰۰ تومان بر روی قبض تلفن او محاسبه میشود ( یعنی کسب امتیاز بیشتر منوط به پرداخت هزینه بیشتر است و طبیعتا این هزینه برای همه شرکت کنندگان یکسان نیست و آنهایی که زمان بیشتری را صرف پاسخ دادن کرده اند مبلغ بیشتری پرداخت میکنند) و نهایتا ارگان مذکور از بین افرادی که تماس گرفته اند و از آنها مبالغ متفاوتی اخذ شده، به تعدادی از شرکت کنندگان جوایزی میدهد و مابقی درامد حاصله را صرف هزینه های جاری خودش میکند که البته شرکت کنندگان نیز از این هزینه کردها کاملا بی اطلاع بوده و از ابتدا نیز در جریان نبوده اند، آیا حضرت آقا کسب چنین درآمدهایی را اگر سوالات پرسیده شده مربوط به مسائل دینی و یا فرهنگی باشد مجاز میدانند؟ آیا درآمد حاصل از تماس گرفتن کودکان بدون اجازه والدین با این مسابقات که طبعا هزینه تماس را باید والدین بپردازند قابل استفاده است؟

پاسخ معظم له:
سلام علیکم و رحمه الله و برکاته
بصورت ذکر شده اشکال دارد.
موفق و مؤید باشید.

 

 

درباره ی علی اکبر دادخواه

دكترای تخصصی مهندسی شيمی: سال 2003 از دانشگاه Texas A&M واقع در شهر كالج استيشن، ايالت تكزاس آمريكا. عنوان رساله دكترا:Hot water extraction with in situ wet oxidation: Polycyclic aromatic hydrocarbons removal from soil. عمده ترين زمينه های پ‍ژوهشی مورد علاقه محيط زيست، بيوتكنولوژی، نانو مواد، انرژی.
برچسب خورده : . Bookmark the پیوند یکتا.

4 Responses to آیا با شماره های ۹۰۹ و دیگر شماره ه‌های ویژه شروع شده با ۹ تماس بگیریم؟

 1. مهدی میگوید :

  جمهوری اسلامی است دیگر…وقتی بانک داری بارباحلال است وتبلیغ میشوداینکه چیزی نیست…

  • نه خیر…دوست عزیز جمهوری اسلامی این نیست. در هر نظامی حتی در حکومت تحت نظر معصوم هم احتمال خلاف توسط خلافکاران هست. منتها این مردم و مسئولین هستند که باید هشیار باشند و جلوی خلاف را بگیرند. اولا نقش مردم این است که با برخورد با هر موضوع و پیشنها و خبری اول در مورد آن تحقیق کنند و به صرف اینکه موضوع جذاب است طمعکار نشوند و خود را به دردسر نیندازند.
   از طرفی این مسئولیت نهادهای ذیربط مانند مجلس، دستگاههای اجرایی و قوه قضائیه با نمایندگی مدعی العموم را برای برخورد با این نوع کلاهبرداریها و مجبور کردن موسسان این نوع خدمات که از قضا می تواند برای بعضی هم مورد نیاز باشد را به اطلاع رسانی در مورد هزینه های مربوطه را رفع نمی‌کند.

 2. babak میگوید :

  دوست عزیزی که این مطلب رو نوشتی الان که داعش سر میبره آیا همه مسلمانا قاتلن یا چاقو رو باید از ابزار آلات حذف کرد!!!!!
  عزیزم این یه خدماته که مخابرات برای مشاوره تلفنی گذاشته و واقعا بدرد بخوره. حالا اگه ۴ نفر کلاهبردار سوء استفاده کردن ربطی به این شماره ها داره!!!

  • دوست عزیز اگر مطلب بنده را به درستی مطالعه کرده باشید مطلب مزبور در مخالفت مطلق با خدمات مذکور نوشته نشده، بلکه این سوال مطرح شده که چرا مثل کشورهای دیگری که این خدمات را چندین دهه است ارائه می‌ذهند این خدمات به نحوی ارائه نمی‌شود که حقی از کسی پایمال نشود یا مجال سو< استفاده از آن برای کلاهبرداران فراهم نشود؟ ه شکل مشخص این سوال مطرح شده که چرا اولا مخابرات به طور واضح راه بستن این سرویس برای مشترکان به مانند بستن سرویس دو صفر فراهم نمی‌کند تا صاحب خط بتواند در صورت تمایل دسترسی به این سرویس را برای کسانی که به خط او در منزل یا محل کار دسترسی دارند محدود کند. همچنین چرا نرخ استفاده از این خدمات در تبلیغات ذکر نمی‌شود. البته چند روزی است که یکی از سرویس دهندگان این نوع خدمات در پایین تبلیغات خود به خط ریز نرخ استفاده از خدمات خود را دقیقه‌ای ۲۰۰ تومان ذکر می‌کند. خوب سوال بنده هم همین بود. حالا چرا همه تبلیغات این خدمات مجبور به اعلام نرخ خود در تبلیغات نمی‌شوند؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*