واژه نامه: حلول

با فرارسیدن ماه مبارک رمضان بازار پیامها و تبریکها هم گرم است. فقط در این میان با یک بررسی خیلی کوتاه می‌توان به این نکته پی برد که تعداد نه چندان کمی از مردم بین اینکه آیا وازه “حلول” درست است یا “هلول” سردرگمند. با این حال اینکه مردم عادی املای صحیح واژه “حلول” برایشان مشکل باشد یک حرف است و اینکه در سایت متعلق به یک حوزه علمیه (سایت مدیریت حوزه علمیه تهران) متنی به شکل زیر وجود داشته باشد هم یک حرف دیگر است:

  • “اینکه اعلام هلول ماه جدید از کدام سنخ است و اینکه آیا اعلام هلول جزء اختیارات حاکم شرع می باشد یا همچون بسیاری از مسایل فردی، هر فردی می تواند به مرجع تقلید خود رجوع کند و این سئوال که در صورتی که بنا بر اعلام هلول توسط هرکدام از مراجع بصورت جداگانه باشد در آن صورت بروز اختلافات تقویمی و مشکلات تابع آن چگونه رفع خواهد شد و … از جمله سئوالاتی است که دامنگیر متدینین به خصوص در ماه مبارک رمضان شده است. “

حلول: [ ح ل ل ] . ( مصدر حَلَّ ). برای اطلاع بیشتر راجع به واژه حلول می توانید به سایت المعانی مراجعه نمایید:

درباره ی علی اکبر دادخواه

دكترای تخصصی مهندسی شيمی: سال 2003 از دانشگاه Texas A&M واقع در شهر كالج استيشن، ايالت تكزاس آمريكا. عنوان رساله دكترا:Hot water extraction with in situ wet oxidation: Polycyclic aromatic hydrocarbons removal from soil. عمده ترين زمينه های پ‍ژوهشی مورد علاقه محيط زيست، بيوتكنولوژی، نانو مواد، انرژی.
برچسب خورده : . Bookmark the پیوند یکتا.

2 Responses to واژه نامه: حلول

  1. علی میگوید :

    سلام ای کاش معنای هلّ را هم از المعانی چک می کردید:
    هَلَّ الْهِلاَلُ : ظَهَرَ ، بَانَ
    یعنی هلول درسته نه حلول. یعنی سایت حوزه درست نوشته نه اونی که تووی سایتهای دیگه متداوله
    موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


*